Excerpts from Family Record Book of Frederick A. Mitchell

Transcribed by Sid Mitchell

The following news article was found in the Family Record Book. It was undated and the location is not given. However, one of the parties mentioned in the article came from Yolo, California, a small town near Sacramento, hence, it is presumed to have occurred in Sacramento.

POLICE COURT-The following is a transcript of proceedings in the Police Court before Justice Henley, yesterday: John Tilman, disturbing the peace, or drunk and disorderly; deposit of $21, declared forfeited-the defendant having left for San Francisco on the steamer Antelope, yesterday. John Perry, murder of William Steward; continued-no witnesses for the prosecution being present. James Perry, fighting; continued, for like cause. Seymour Hatch, grand theft; continued, for same cause. John P. Mongomery, disturbing the peace; continued, for like cause. John Perry (same as above), assault and battery on James Perry (above named); verdict of guilty and judgment reserved. H. L. Robey, assault and battery on F. A. Mitchell ( the Mormon Elder); tried before a jury, convicted, and recommended to mercy; time waived, and judgment rendered of $1 and costs. Judge (E. L.) Brown, of Yolo, assault and battery on H. L. Robey (in the same connection); tried before the court, convicted, and fined $1 and costs. Robert Melleu, assault and battery on James Perry; pleaded guilty.

THE MORMON IMBROGLIO-The late Mormon fight, on Second street, which seems to have resulted outside in favor of the Gentiles, and to have been a drawn battle in Court, was examined and decided in the Police Court yesterday; H. L. Robey, the "Gentile" who assault the Mormon Elder, Mitchell, and Judge Brown, who subsequently assaulted Robey, both being convicted, the former by a jury, and recommended to mercy, and the latter by the Court. Both defendants were muleted in $1 and costs, amounting to about $21 each.

POLICE INTELLIGENCE-The following arrests were made yesterday, but we were, perhaps, unfortunate in being able to ascertain anything in regard to the misdoings of the defendants, except as mentioned: Mr. Nesbitt, Mrs. Nesbitt, and Tom Foster, disturbing the peace; H. L. Robey, threats to do bodily harm to F. A. Mitchell; Norman Turner, assault and battery; H. P. Cadmus, obtaining goods under false pretenses.

Frederick Mitchell was called on 13 May 1851 "to labor as assistant to Teacher in fifth ward, St. Louis, Mo." He was called to "act as clerk of 5th Ward of St. Louis Branch," and to "act as Counceler to Prest. of Deacons quorum." He was released in April of 1854 at the time of his departure for Utah. (Family Record Book)

The Family Record Book records that Frederick was called on a mission to the Sandwich (Hawiian) Islands at the general conference of the Church on 6 April 1856. He was ordained a Seventy on 26 July 1856 and was a member of the 27th Quorum of Seventies. The record book states that he departed for his mission in May of 1856, that he was released from his mission on 15 March 1858, and that he arrived home on 27 October 1858.

On 8 September 1858, while in Sacramento, California, Frederick was appointed to conduct a company from Sacramento City, California to Salt Lake City, by Dwight Eveleth. He was released from that calling on 27 October 1858, upon their arrival in Salt Lake City. (Family Record Book)

Frederick was called to serve as a teacher in the 13th Ward, Salt Lake City, by bishop E. D. Woolley. (Family Record Book)

Frederick was set apart as a president in the 57th Quorum of Seventies on 22 January 1861. He was set apart by A. M. Musser, Joseph Young, Sr., and others. (At another place in the record the date is given as 17 November 1860.) (Family Record Book)

In the spring of 1868 Frederick was called as a second counsellor to bishop E. D. Wolley in the 13th Ward, Salt Lake City. He was released from that position on 23 May 1873. (Family Record Book)

Frederick was called on a mission to the "Western Islands" on 6 April 1872. He was set apart by John Taylor and others. The record states that "owing to business necessities (he) could not leave on this appointment, but was recalled the following year." The record book records that on 6 April 1873 Frederick was called on a mission to the Sandwich Islands and was called to preside over the mission. He was set apart by Brigham Young and D. H. Wells. He departed for his mission on 20 May 1873 and returned from it on 21 March 1875. (Family Record Book)

On 3 May 1873, at general conference, Frederick was called to act as an assistant Trustee in Trust of the Church of Jesus Christ of Latter-day Saints. (Family Record Book)

In 1877 Frederick was called as a teacher in the 20th Ward, Salt Lake City. He was released from that position in March of 1880, "cause absence from city." (Family Record Book)

Frederick was called as a missionary to visit the Sunday Schools in the Salt Lake Stake. He was released from that position in June of 1879. (Family Record Book)

In June of 1877 Frederick was called as Superintendent of the Salt Lake City 20th Ward Sunday School "in place of Geo. Reynolds and until his return." He released from that position in August or September of 1881. (Family Record Book)

Frederick was called as a Home Missionary in the Salt Lake Stake on 14 December 1884, "during which time he filled 194 appointments at the various wards of the Stake." He was released from that called on 5 September 1891, because "at this time moved to Logan, Cache Co. with family." (Family Record Book)

On 12 March 1899 Frederick was appointed as the Superintendent of the Cache Junction Branch of the Newton Sunday School. He resigned from that position on 1 October 1899. (Family Record Book)

The Family Record Book records that on 23 April 1899 Frederick was called on a mission to Great Britain. He was set apart on 13 October 1899 by George Reynolds and Joseph L. Murrin. He left for his mission on 14 October 1899. He was released from the mission on 2 February 1902 and he returned home on 9 March 1902. This entry contained the following: "Appointed to take a Mission to Great Britain, arriving at Liverpool, Eng'd 1st Nov. 1899. Appointed 2 Nov.1899, to labor in Newcastle Conference. 1 Dec 1899 appointed to preside over the Newcastle Conference. Released to return home 27th Dec. 1901, but could not leave Newcastle until 2nd Feb. 1902, necessarily detained to make out annual reports and post up accounts, which was in accordance to Pres. F. M. Lyman's instruction, but owing to the fact that the latter had gone on his official tour to the continent, the date of release was inadvertently issued prematurely by elders in charge of "42." (See Pres. Lyman's letters) Sail 20th Feb. 1902 on S. S. "Dominion" for Portland, Maine. 20th Feb. 1902 appointed to conduct company, 16 returning missionaries and 50 emigrating saints from Liverpool to Salt Lake City. P.S. 13th Oct. 1899 appointed to take charge of company of Missionaries from S. L. City to Liverpool. There were 22 Elders and one Lady Missionary sailing from Philadelphia Oct. 1899 per S. S. 'Waesland.'"

Frederick as called in April of 1902, at a quarterly conference of the Cache Stake in Logan, Utah as a Home Missionary. (Family Record Book)

The Family Record Book records that on 7 Septemer 1902 Frederick was appointed as the teacher of the "theological" class in the Seventh Ward, Logan, Utah and that on 10 November 1902 he was appointed as a Home Missionary of the Y.M.M.I.A. in the Seventh Ward, Logan, Utah. It further records that Frederick was reappointed as a Home Missionary of the Y.M.M.I.A. in the Seventh Ward, Logan, Utah, in September of 1903.

Frederick was called as an assistant ward clerk in the Seventh Ward, Logan, Utah in December of 1903 and that on 2 December 1903 he was called by the presidency of the Cache Stake "to labor in visiting saints in First Ward of Logan on Special Mission." (Family Record Book)

Frederick was called as the Secretary for the High Priest Quorum of the Cache Stake on 1 December 1905. (Family Record Book)

In October of 1905 Frederick was called as the Superintendent of the Seventh Ward Religion class. (Family Record Book)

On 23 July 1910 Frederick was set apart as the Second Counsellor of the High Priest Quorum of the Cache Stake, and later called as the First Counsellor. (Family Record Book)

Frederick was called to labor as a worker in the Logan Temple on 19 July 1910. (Family Record Book)

The Family Record Book records that Margaret Mitchell was called as a working in the Logan Temple on 18 April 1894. (Family Record Book)

The Family Record Book records that Frederick Augustus Herman Frank Mitchell was baptized into the Church of Jesus Christ of Latter-day Saints on 27 July 1845 in Sheffield, York, England, by his father, Hezekiah Mitchell and that he was confirmed by his father on the same date. It further records that Frederick was ordained a Deacon by his father on 13 May 1831.

Frederick Augustus Mitchell, son of Frederick and Margaret Mitchell, was born on 30 December 1867 in Salt Lake City, Utah. He was blessed on 6 January 1868 in Salt Lake City by his father. He died on 4 June 1869. (Family Record Book)

Eleanor Mary Mitchell, daughter of Frederick and Margaret Mitchell, was born on 20 June 1870, in Salt Lake City, Utah. She was blessed on 28 June 1870 in Salt Lake City, Utah by her father. She was baptized into the Church of Jesus Christ of Latter-day Saints on 1 August 1878 in Salt Lake City by H. J. Foulger, and confirmed on the same date by G. C. Riser in the 20th Ward, Salt Lake City, Utah. (Family Record Book)

Ida Rachel Mitchell, daughter of Frederick and Margaret Mitchell, was born on 24 September 1872, in Salt Lake City, Utah. She was blessed on 1 October 1872 in Salt Lake City, Utah by her father. She was baptized into the Church of Jesus Christ of Latter-day Saints on 5 October 1880 in Salt Lake City by C. J. Thomas. (Family Record Book)

Herman Frank Mitchell, son of Frederick and Margaret Mitchell, was born on 18 October 1874 in Laie, Oahu, Sandwich Islands (Hawaii). He was blessed on 25 October 1874 in Laie, Oahu, Sandwich Islands (Hawaii) by his father. He was baptized into the Church of Jesus Christ of Latter-day Saints on 30 October 1882 in Salt Lake City, Utah by John Cotham and confirmed on 2 November 1882 by Elder R. Morris. (Family Record Book)

Ralph Thompson Mitchell, son of Frederick and Margaret Mitchell, was born 4 February 1877 in Salt Lake City, Utah. He was blessed on 12 February 1877 in Salt Lake City, Utah by his father. He was baptized into the Church of Jesus Christ of Latter-day Saints on 3 March 1885 in Salt Lake City, Utah by John Cotham, and confirmed on 5 March 1885 by F. A. Mitchell, Bishop A. McRay, and William J. Smith. (Family Record Book)

Alfred Hezekiah Mitchell, son of Frederick and Margaret Mitchell, was born 26 March 1879 in Salt Lake City, Utah. He was blessed on 1 April 1879 in Salt Lake City, Utah by his father. He was baptized into the Church of Jesus Christ of Latter-day Saints in April of 1887 in Salt Lake City, Utah by James Leatham and confirmed by his father. (Family Record Book)

Milton Reuben Mitchell, son of Frederick and Margaret Mitchell, was born 21 January 1883 in Salt Lake City, Utah. He was blessed on 28 January 1883 in the family residence by his father, Bishop McRay and counsellor Morris. He was blessed in the 11th Ward meeting house on 4 April 1883. He was baptized into the Church of Jesus Christ of Latter-day Saints on 3 February 1891 in the Tabernacle Font, Salt Lake City, Utah by Joseph Kedington and confirmed on 5 February 1891 by Bishop A. McRay, Joseph H. Felt, and Robert Morris. (Family Record Book)

Edgar Bentley Mitchell, son of Frederick and Margaret Mitchell, was born 13 September 1885 in Salt Lake City, Utah. He was blessed on 21 September 1885 in the family residence by his father, and on 5 November 1885 in the 11th Ward meeting house in Salt Lake City by his father and Bishop McRay. Edgar was baptized into the Church of Jesus Christ of Latter-day Saints on 19 September 1893 in the Logan Temple, Logan, Utah by William Chequetts and confirmed on the same day by Thomas Duce. (Family Record Book)

On 13 May 1851 in St. Louis, Missouri, Frederick A. Mitchell was ordained a Deacon by his father, Hezekiah Mitchell. (Family Record Book)

Frederick Mitchell was ordained a Seventy on 26 July 1855 in Salt Lake City, Utah by President Thomas Bullock and others. He belonged to the 27th Quorum of Seventies. (Family Record Book)

On 17 November 1860 Frederick Mitchell was set apart as a president in the 57th Quorum of Seventies in Salt Lake City, Utah by A. M. Musser, Walter C. Wilcox, and William H. Walker. (Family Record Book)

On 9 August 1903 Frederick A. Mitchell was transferred to membership in the 119th Quorum of Seventies situated in the Seventh Ward, Logan, Utah and on 21 October he was set apart as a president of that quorum by President J. Golden Kimball. (Family Record Book)

On 1 December 1905, in Logan, Utah, Frederick A. Mitchell was ordained to the office of High Priest by B. M. Lewis. (Family Record Book)

On 15 September 1919, at Logan, Utah, Frederick Mitchell was ordained to the office of Patriarch by President Heber J. Grant of the First Presidency as voice, and Anton H. Lund, Serge F. Bailif, and Joseph E. Quinney, the Stake Presidency assisting. (Family Record Book)